Thumb
01 Oct

Naložbe v trajnostni turizem so privilegij varnih držav

Na portoroški Fakulteti za turistične študije - Turistici so ob letošnjem Svetovnem dnevu turizma, spregovorili o aktualnih izzivih in potrebnih spremembah v turistični panogi. Pod geslom projekta Lokalno, globalno, trajnostno so v sodelovanju s Turističnim združenjem Portorož in platformo nevladnih organizacij SLOGA izvedli okroglo mizo in odprli potujočo razstavo z naslovom "S trajnostnimi cilji do sprememb".

/


Svetovni dan turizma, 27. september, je vsako leto namenjen ozaveščanju o vlogi turizma na lokalni in globalni ravni. Letošnji je zaradi globalnih kriznih žarišč potekal pod geslom Turizem in mir. Svetovna turistična organizacija (UNWTO) z njim spodbuja turistično panogo k odločnejšim ukrepom za trajnostni razvoj in nekonfliktne odnose v družbi.
Na omizju so spregovorili Dubravka Kalin, generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije, Irena Fonda, direktorica Zavoda za ohranjanje biodiverzitete YouSea Morska oaza Piran, Mirna Buić, vodja projektov kulturno izobraževalnega društva PiNA Koper in Emil Juvan, dekan UP FTŠ Turistica.
"Kljub izzivom, s katerimi se danes sooča globalni turizem, moramo tej panogi priznati, da nam še vedno omogoča rast in razvoj. V Sloveniji smo trenutno sredi največjega cikla javnih naložb v turistično infrastrukturo. Ta privilegij je posledica dejstva, da smo med deseterico držav z najvišjo stopnjo varnosti na svetu," je povedala Dubravka Kalin z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Po njenih besedah vse aktualne naložbe, od hotelskih do žičničnih, vsebujejo mehanizme za bolj trajnostni razvoj. Emil Juvan, dekan Turistice, je ob tem predstavil mednarodno povezovanje pri izvajanju ukrepov za trajnostni razvoj. Slovenija svoje dobre prakse in negativne učinke, ki jih beleži pri izvajanju zelene sheme, uspešno prenaša skozi projekte v druge države.

Med tremi najbolj perečimi negativnimi učinki razvoja turizma so na omizju izpostavili onesnaževanje narave, kadrovsko stisko in neavtentična turistična doživetja. Vse troje je globalni problem, ki pa ga moramo reševati na lokalni ravni. "Na svetu letno v naravo odvržemo 5 milijard cigaretnih ogorkov. Slednji predstavljajo tudi v piranski občini okoljski problem. Z akcijami ozaveščanja in spodbujanja odgovornega ravnanja lahko že v kratkem času dosežemo izboljšave na tem področju," je poudarila Irena Fonda iz zavoda za ohranjanje biodiverzitete YouSea. Več časa bo zahtevalo reševanje kadrovske stiske. Udeleženci so se strinjali, da bo morala turistična panoga bolje razumeti vrednote novih generacij in v tem duhu vplivati na sistem sprememb. Pri tem so poudarili veliko vlogo lokalnih turističnih organizacij. Primere vključevanja nevladnih organizacij v turizem na lokalni ravni je prikazala predstavnica društva PINA iz Kopra Mirna Buić. Predstavila je projekte vključevanja ranljivih skupin, na primer migrantov, v turistično ponudbo ter evropske spodbude za razvoj medkulturnih produktov, kot na primer romska kulinarična pot. "Dobrodelne organizacije imajo v družbi precej veliko mobilizacijsko moč, na katero se lahko turizem opre pri ukrepih za bolj trajnostno in manj konfliktno panogo", je poudarila Buić.

Potujočo razstavo, ki prikazuje deset aktualnih projektov s trajnostnimi cilji, je pripravila SLOGA - platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Razstava bo na ogled do 14. 10. 2024 na portoroški Turistici.

VIR: Univerza na Primorskem