Thumb
26 Jun

Hrvaška na začetku leta izvoznica elektrike

Po poročanju organizacije Obnovljivi izvori energije Hrvatska se je letošnje proizvodno leto pri naših južnih sosedih začelo optimistično, saj se je Hrvaška po zaslugi dobre hidrologije (proizvodnja je bila za 22,3 odstotka večja), povečane proizvodnje sončnih elektrarn (za kar 50,7 odstotka) in ob podpori vetrnih elektrarn, katerih proizvodnja je sicer bila za 12,8 odstotka manjša kot lani, začasno vrnila med izvoznice električne energije.

V prvem letošnjem četrtletju so tako iz domačih virov zagotovili 5.227 GWh, kar je bilo za 4 odstotke več kot v enakem obdobju lani, pri čemer je upoštevana proizvodnja vseh elektrarn na Hrvaškem, polovična proizvodnja iz jedrske elektrarne Krško in energija iz baterijskih hranilnikov.

Deleži posameznih proizvodnih virov na Hrvaškem v prvem letošnjem četrtletju. Vir: OIE

Skupna razpoložljiva energija je v prvem četrtletju hrvaške potrebe presegla za 131 GWh, ki so jih zato lahko izvozili. Čeprav je Hrvaška s tem začasno postala neto izvoznica električne energije, pa je bil nato že marca zabeležen neto uvoz, enak trend pa se je nadaljeval tudi aprila in maja.

Skupna poraba električne energije v prvem četrtletju 2026 je sicer na Hrvaškem znašala 5.096 GWh in se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala za 1,98 odstotka. 

Od tega so gospodinjstva porabila 5.044 GWh ali za 2,52 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Poraba električne energije za potrebe črpanja v črpalnih elektrarnah je znašala 51 GWh, kar je bilo za 26 GWh manj kot leto prej, za polnjenje baterijskih hranilnikov pa so porabili eno GWh. 


VIR: https://www.nas-stik.si