Thumb
02 Dec

Veterinarka o tem, kako pogosto bi moral ljubljenček na pregled

Ž. H.

Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

Če želimo, da nas naše živali čim dlje razveseljujejo in so z nami srečne, moramo poznati njihove potrebe, ki pa se glede na vrsto živali razlikujejo. Na katere vidike oskrbe moramo najbolj paziti?

1. Redni obiski veterinarja

Veterinarski pregledi so temeljni del skrbi za zdravje živali. Tudi če te ne kažejo nobenih očitnih znakov bolezni, je priporočljivo, da jih vsaj enkrat letno odpeljemo na pregled. Veterinarka Nuša Schumet pojasnjuje: "Žival v mlajših letih je smiselno pregledati vsaj enkrat letno, saj so nekatera cepljenja potrebna vsako leto, druga nekje na dve do tri leta, kar je odvisno tudi od življenjskega stila in od same vrste živali."  Poleg tega pregledi omogočajo veterinarjem, da pravočasno odkrijejo morebitne težave, kot so zobne bolezni, težave z notranjimi organi ali paraziti.

Preglede je priporočljivo opravljati vsaj enkrat letno. / FOTO: iStockphoto
Pri starejših živalih je preglede priporočljivo opravljati pogosteje. "Odvisno od starosti in morebitnih pridruženih bolezni, svetujejo se na šest mesecev ali pa celo na tri," dodaja Schumetova.

2. Kakovostna prehrana

Pravilna prehrana je ključna za dobro počutje vsakega ljubljenčka. Hrana mora biti prilagojena ne le vrsti živali, temveč tudi njenim specifičnim potrebam glede na starost, težo in zdravstveno stanje. Psi in mačke imajo različne prehranske zahteve glede na to, če so mladiči, odrasle ali starejše živali. V splošnem velja, da so psi bolj vsestranski jedci, mačke pa potrebujejo hrano z visoko vsebnostjo mesa, saj so strogi mesojedci. Neprimerna hrana, kot so ostanki z mize ali poceni komercialne znamke, lahko dolgoročno škodujejo zdravju živali.

Poleg tega je pomembno, da se živali ne prehranjujejo s hrano, ki ni namenjena njim. Človeška hrana, predvsem mastna ali sladkana živila, lahko povzroči resne zdravstvene težave, kot so prebavne motnje, debelost ali celo diabetes.

3. Preventivna zdravstvena nega

Redna uporaba sredstev za odpravljanje zajedavcev, kot so bolhe in klopi, preprečuje mnoge zdravstvene težave. "V povprečju uporaba antiparazitikov stane približno 15 evrov na mesec, kar je majhna cena za zaščito pred nevarnimi zajedavci," omeni strokovnjakinja. Priporoča tudi cepljenje vsaj enkrat na leto, kar prinaša še okrog 40 evrov stroška. Cepljenja ščitijo pred nalezljivimi boleznimi, kot so steklina, kužni kašelj pri psih in virusna levkoza pri mačkah.

Naj vam ne bo žal za 40 evrov stroška, saj boste s tem žival zaščitili pred številnimi nalezljivimi boleznimi. / FOTO: Profimedia
Pomembno je tudi, da lastniki spremljajo splošno stanje živali in hitro ukrepajo ob kakršnihkoli znakih bolezni. Redni pregledi in cepljenja lahko pomagajo preprečiti resnejša stanja, ki bi zahtevala dražje in dolgotrajnejše zdravljenje. 

4. Socializacija in obvladovanje stresa

Za večino hišnih živali je socializacija izjemno pomembna. Psi in mačke, ki so izpostavljeni novim ljudem, okoljem in živalim v mladih letih, se bolje prilagajajo in so manj podvrženi stresu v kasnejšem življenju. Veterinarka poudarja, da je socializacija ključna tudi pri pripravi na obisk veterinarja."Najprej je potrebno zagotoviti, da so živali dobro socializirane, da so navajene transporta, da so navajene boksov, da dobivajo priboljške, da vidijo, da se ne zgodi nič hudega, da to sprejmejo kot neko pozitivno stvar," razloži.

Naravna pomirjevala, kot so feromoni, lahko pomagajo zmanjšati anksioznost pri živalih, zlasti pri mačkah. Pri psih lahko lastniki že doma začnejo priprave z vajami, ki simulirajo obiske veterinarja, da bodo na dan pregleda bolj sproščeni, z živalmi, ki imajo predhodne slabe izkušnje z odnosom do njih, pa je potrebno ravnati malo drugače. "Kadar gre za ekstreme, svetujemo, da se pred obiskom živali da kakšna močnejša sredstva za zmanjševanje stresa, ki so na recept, ali pa, če je mogoče, da pride najprej k nam samo na obisk. Nekajkrat naj pride le po priboljšek, se malo pockrljat, da potem, ko je res treba na pregled, ve, da to ni nič groznega," še svetuje.

5. Redna higiena

Redni negi, vključno s kopanjem, striženjem krempljev in česanjem, se nikakor ne smemo izogniti. Pomanjkanje higiene lahko vodi do težav s kožo, parazitov in celo infekcij. Poleg tega morajo lastniki redno pregledovati ušesa in oči svojih živali ter poskrbeti, da so te zaščitene pred bolhami in klopi, zlasti v poletnih mesecih.

Pomanjkanje higiene lahko pripelje celo do infekcij. / FOTO: iStockphoto
6. Odgovorna posvojitev in nakup

Preden se odločimo za posvojitev ali nakup hišnega ljubljenčka, je pomembno, da dobro premislimo o svojih zmožnostih in potrebah določenih živali. Strokovnjakinja opozarja, da se ljudje pogosto prenagljeno odločajo za živali, ne da bi se prej pozanimali o njihovih potrebah. "Premalo ljudi se posvetuje z veterinarjem, preden se odločijo za nakup živali, kar vodi do napak pri negi," pravi."Ko pridejo z mladički, jim poskušamo razložiti vse, ampak se včasih naenkrat nabere čisto preveč informacij, zaradi česar se potem ljudje malo zmedejo."

Še posebej kritično je, ko gre za eksotične živali, kot so plazilci. Te imajo specifične zahteve, kot so pravilna osvetlitev in posebna prehrana, kar lahko povzroči težave, če lastniki niso dovolj informirani. Schumetova priporoča, da se pred posvojitvijo eksotičnih živali ali čistokrvnih pasem vedno posvetujemo z veterinarjem.

Plazilci imajo precej specifične zahteve, o katerih se je potrebno kvalitetno informirati. / FOTO: AP
VIR: www.dominvrt.si