Trgovanje z emisijami prinaša želene rezultate
Datum objave:
20. november 2024
Avtor:
Brane Janjič
Evropska komisija je objavila poročilo o trgu ogljika za leto 2024, iz katerega izhaja, da trg dobro deluje in je v letu 2023 prispeval k pomembnemu zmanjšanju emisij iz elektrarn in industrijskih obratov za dodatnih 16,5 odstotka. Zmanjšanje naj bi sicer bilo predvsem posledica povečane proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in ponovnega trenda nadomeščanja premoga s plinom.
Kot so sporočili iz Bruslja, je sistem EU za trgovanje z emisijami (EU ETS) v letu 2023 ostal stabilen in je deloval v skladu s temeljnimi tržnimi načeli, kar potrjuje tudi ocena Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA). Leta 2023 je EU ETS zaznamovalo zgodovinsko 16,5-odstotno zmanjšanje emisij iz stacionarnih naprav, ki jih poganja energetski sektor. Znatno se je povečala proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov (predvsem vetrne in sončne energije), pri proizvodnji električne energije pa se je nadaljeval tudi trend nadomeščanja premoga s plinom. Emisije iz obratov za trgovanje z emisijami so se tako v primerjavi z letom 2005 znižale že za 47,6 odstotka in smo tako na dobri poti, da do leta 2030 dosežemo zastavljen cilj – 62 odstotkov. Po oceni omenjenega Evropskega organa za vrednostne papirje in trge je evropski trg ogljika leta 2023 ostal stabilen in je še naprej deloval v skladu s tržnimi temelji, pri čemer je bila uspešno izvedena tudi večina priporočil omenjenega organa iz leta 2022 za povečanje preglednosti trga ogljika. Po mnenju ESME trendi zmanjševanja emisij tudi potrjujejo uspešnost in učinkovitost sistema EU za trgovanje z emisijami kot ene glavnih spodbud politike za razogljičenje evropskega gospodarstva.
Prihodki iz trgovanja z emisijami pomemben vir financiranja zelenega prehoda
V Evropski komisiji ob tem poudarjajo, da prihodki iz sistema EU za trgovanje z emisijami ostajajo pomemben vir financiranja za podnebni prehod, pri čemer je bilo samo v letu 2023 iz tega naslova zbranih 43,6 milijarde evrov, ki so bili dodeljeni predvsem nacionalnim proračunom držav članic za boj proti podnebnim spremembam, pa tudi inovacijskemu skladu ETS, skladu za posodobitev ETS in mehanizmu za odpornost in okrevanje v okviru načrta REPowerEU. Skupni prihodki, ki jih je doslej zbral sistem EU za trgovanje z emisijami, pa so že presegli 200 milijard evrov.
Sistem EU za trgovanje z emisijami je bil sicer lani revidiran kot del zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55, da bi podprl prizadevanja EU za zmanjšanje emisij in preoblikovanje evropskega gospodarstva v skladu s cilji evropskih podnebnih pravil in cilji evropskega zelenega dogovora. Zgornja meja emisij za leto 2024 se je tako zmanjšala za 90 milijonov pravic, področje uporabe sistema za trgovanje z emisijami pa se zdaj razširja tudi na pravičen delež emisij iz pomorskega prometa. Okrepljena je bila tudi uporaba tega sistema v letalskem promet, pri čemer je bilo za leto 2024 operaterjem zrakoplovov dodeljenih 25 odstotkov manj brezplačnih pravic. Ob tem gre omeniti, da so se emisije znotraj evropskega letalstva lani v primerjavi z letom prej povečale za deset odstotkov. Poleg tega so bila pravila o spremljanju in poročanju določena tudi za novi ločeni sistem trgovanja z emisijami (ETS2), ki bo pomagal pri zmanjševanju emisij iz stavb, cestnega prometa in drugih sektorjev.
VIR: Naš Stik